Preposlať Bluetooth - vysvetlenie pojmov

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Bluetooth - vysvetlenie pojmov

14.06.2007 | Martin Kubelka | Komentárov: 0 |

Pod tajomným menom bluetooth sa ukrýva názov pre medzinárodný štandard pre bez káblovú komunikáciu pod označením IEEE 802.15.1., ktorý patrí do kategórie siete PAN/personala area network/.

Pod tajomným menom bluetooth sa ukrýva názov pre medzinárodný štandard pre bez káblovú komunikáciu pod označením IEEE 802.15.1., ktorý patrí do kategórie siete PAN/personala area network/. Ako je už zrejmé podľa názvu, ide o tzv"osobnú sieť". Tento názov vznikol podľa analógie mena dánskeho kráľa Harolda Modrozuba, ktorý v 10tom storočí vďaka svojim dobrým diplomatickým schopnostiam zjednotil tamojšie kmene. Rovnako tak i Bluetooth zjednocuje a usnadňuje výájemnú komunikáciu medzi mnohými zariadeniami.

Bluetooth - vysvetlenie pojmov

V dnešnej dobe je najčastejšie bluetooth využívaný vo verzii 1.2, ktorá je implementovaná v prevažnej väčšine moderných zariadení ako sú mobilné telefóny, komunikátory, PDA, notebooky, MP3 prehrávače a iné. Namiesto toho posledná špecifikácia bluetooth vo verzii 2.0 EDR/Enhanced data-Rate/ prináša oproti verzii 1.2. s dátovou priepustnosť okolo 720kbit/s, až tri krát väčšiu dátovú priepustnosť /2.1 Mbit/s/. Vďaka tejto výhode dáta prúdia rýchlejšie , čím dochádza aj k omnoho väčšej výdrži batérií moderných mobilných zariadení , pretože naviazať dátové spojenie a samotný prenos dát je vcelku energeticky náročný a tak každé jeho skrátenie je pre batérie veľkým plus.

Bluetooth - vysvetlenie pojmov

Výkonnosť u všetkých špecifikácii bluetooth je označovaná ako trieda a udáva maximálny dosah pripojenia počas prenosu dát. Všetky dosahy sú iba teoretickým označením, pretože ich môže ovplyvňovať celá rada vecí ako napr. zástavba či povetrnostné podmienky.
  • Class 1. - 100 metrů (100 mW)
  • Class 2. - 10 metrů (10 mW)
  • Class 3. - 1 metr (2,5 mW)
Bluetooth pracuje v ISM pásme 2.4 Ghz rovnako ako Wi-fi , ale ku spojeniu používa úplne iné metódy a tak sa vzájomne nerušia.

Bluetooth - vysvetlenie pojmov

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Bluetooth - vysvetlenie pojmov


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.