Preposlať Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia

30.05.2007 | Jozef Cmar | Komentárov: 0 |

Fujitsu Siemens je známy predovšetkým ako výrobca kvalitných vreckových počítačov. V minulom roku predstavil svoj prvý komunikátor a musím uznať, že sa mu rozhodne podaril.

Fujitsu Siemens je známy predovšetkým ako výrobca kvalitných vreckových počítačov. V minulom roku predstavil svoj prvý komunikátor a musím uznať, že sa mu rozhodne podaril.

Vzhľad:

Na prvý pohľad zaujme telefón predovšetkým svojimi veľkými rozmermi. 126 x 64 x 21je na dnešnú dobu skutočne dosť i v oblasti mobilov i pre oblasť komunikátorov.Keď ho vezmete do ruky navyše zistíte, že ani váha nie je lepšia, zastavila sa na 190 gramoch. Veľkú časť prednej strany zaberie aktívny, dotykový displej, ktorý žiaľ patrí medzi najväčšie mínusy tohto modelu. Má veľmi malé(na kategóriu komunikátorov) fyzické rozmery a ani rozlíšenie 240 x 240 bodov nie je nič závratné. Navyše tento typ rozlíšenia vyvolá u mnohých aplikácií problém s kompatibilitou, pretože nie každá sa dokáže prispôsobiť štvorcovému displeju. Nad displejom sa nachádza kamera, pomocou ktorej môžete v sieťach treťej generácie uskutočnovať videohovory. Pod displejom sa nachádzajú ovládacie tlačidlá a tiež QWERTY klávesnica. Veľmi sa mi páčilo, že telefón je možné prakticky kompletne ovládať bez toho, aby ste museli vyťahovať stylus, ktorý je zasunutý v pravom hornom rohu prístroja.Veľmi kvalitná je klávesnica, na ktorú si rýchlo zvyknete a za pár chvíľ s telefónom, Vám určite nebudú robiť problém ani dlhšie texty. Ak som displej uviedol ako najväčšie mínus,klávesnica je jeho kladným opakom. Na hornej strane okrem stylusu nájdete 3,5 mm jack, ktorý Vám umožní pripojiť kvalitné slúchadlá, bez akejkoľvek redukcie, čo som ja veľmi uvítal. Na ľavej strane sa nachádza dvojpolohová spúšť fotoaparátu(ktorá upozorňuje na prítomnosť autofocusu) a tiež dvojpolohové koliesko s potvrdením. Na pravej strane sa nachádza slot na pamäťové karty MMC alebo SD. Na slote sa mi ale nepáči , že mu chýba akýkoľvek kryt a naviac karta z neho trochu vyčnieva. Nie je to žiadny extrém, ale pri výrobcovi tákehoto mena (aj keď je to prvý komunikátor tejto značky )mi to príjde ako zbytočná chyba, ktorá sa určite dala odstrániť ešte vo vývojovom procese. na spodnej strane sa nachádza miniUSB konektor , takže je možné využiť i klasický kábel, ktorý kúpite za pár desiatok korún.

Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia

Pracovné funkcie:

T830 je na prácu ako stvorený. Môže za to najmä otvorený operačný systém Windows Mobile vo verzii 2005, ktorý je spoločníkom väčšiny súčasných komunikátorov a vreckových počítačov. Nie je preto prekvapením, že u každého prístroja s týmto systémom, prichádzajú rovnaké klady a zápory. Telefón ponúka prakticky neobmedzený viacpoložkový zoznam , ktorý je obmedzený len kapacitou voľnej pamäte. Ku každému kontaktu si môžete priradiť desiatky údajov. Neverím, ale že by ste aspoň pri jednom mene vyplnili všetky údaje, niektoré položky sa mi zdajú zbytočné. Nechýbajú vyzváňacie profily, skupiny volajúcich ani záznamník hovorov. Vďaka použitému operačnému systému, si do telefóna môžete nainštalovať skoro všetky aplikácie, ktoré Vám v ňom budú chýbať . Aplikácií je vyše tisícky, niektoré sú platené, iné zadarmo. Tu sa ale vynorí problém so štvorcovým displejom, keďže nie každá aplikácia bude sním bude 100% kompatibilná. Vďaka klávesnici nepredstavuje žiadny problém ani písanie dlhších textov , telefón podporuje SMS, MMS a nechýba mu ani e-mailový klient. Kapacita na prijaté SMSky je rovnako ako pri telefónnom zozname obmedzená len vnútornou pamäťou. Organizáciu času zvláda telefón na výbornú, nechýba opakovaný budík, kalendár, zoznam úloh, poznámky či diktafón. Samozrejme môžete ďalej vytvárať nové programy. Telefón vie štandardne narábať s dokumenami Office. Pri chytrých telefónoch patrí medzi najdôležitejšie údaje ich procesor, rýchlosť a veľkosť operačnej pamäte. K procesoru nemám žiadne výhrady, 412MHz je optimum. Rýchlosť je zaručená vo vysokom tempe pri prijateľnej spotrebe. Menej nadšený som bol z kapacity operačnej hodnoty, ktorej veľkú časť vezme telefón a zvyšných 25 MB RAM sa vyčerpá veľmi rýchlo. Preto odporúčam nainštalovať správcu bežných aplikácií. Vnútorná pamäť je okolo 60 MB, čo nie je moc veľa, ale vďaka slotu na pamäťové karty SD/MMC nie je problémom dokúpiť veľkú kartu za rozumnú cenu.

Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia

Pripojiteľnosť:

V tomto smere nechýba modelu T830 z mojej strany nič dôležitého, čo ale nevylučuje , že niektorí z Vás námietky mať budú .Komunikátor podporuje GPRS triedy 10 a tiež UMTS. V sieťach treťej generácie môžete vďaka videokamere bezproblémov uskuťočňovať videohovory. Chybičkou je podľa mňa chýbanie EDGE. Predsa len jeho pokrytie je vyššie ako u 3G , podporuje ho každý operátor a rýchlosť prenosu dát nie je markantne nižšia. Ja osobne nepoužívam EDGE ani 3G, takže mi ich prípadná absencia v telefónoch nevadí. Na kratšiu vzdialenosť sa pripojíte cez WiFi , čo je asi najlepšia a najrýchlejšia možnosť pripojenia v súčasnosti. (naviac často zadarmo).Na ešte menšie vzdialenosti Vám poslúži Bluetooth, infraport chýba, podľa mňa sa ale ten hodí jedine ako diaľkové ovládanie od televízora, tekže jeho absenciu tiež nepovažujem za neodpustiteľný prešľap.

Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia

Ďalšie funkcie:

K tomu naj, čo telefón ponúka , by som 100% zaradil vstavaný fotoaparát a GPS čip. Fotoaparát má rozlíšenie 2Mpix a nechýba mu ani automatické zaostrovanie.Nie je to síce súčasná špička, ale i napriek tomu ešte stále patrí k nadpriemerom dnešnej doby. I keď k tomu nie je telefón prvotne určený, môžete na ňom tiež hrať hry , počúvať hudbu , alebo sledovať filmy.Vďaka štandardnému konektoru 3,5 mm jack si užijete predovšetkým hudbu. Pri hrách sa objaví opäť problém " s menom štvorcový displej" :) .Náladu Vám určite po stretávke s displejom napraví vstavaný GPS príjmač.Disponuje čipom SiRF Star III, takže patrí medzi najkvalitnejšie. Tiež však nie je absolútnou špičkou, každému bežnému "smrteľníkovi" však viac ako postačí. Trošku ma mrzí, že nezvýšilo miesto na rádio, ale na druhej strane ide v prvom rade o pracovný telefón. Vzhľadom na tento fakt, FS predáva i verziu bez fotoaparátu. V niektorých firmách sú totiž fotoaparáty zakázané, a je fajn, že FS myslí aj na ľudí, ktorí v nich pracujú.Model bez fotoaparátu je cca. o 2 000 korún lacnejší, takže navyše i ušetríte. Ja fotoaparát v mobile nevyužívam, takže by som kľudne bral verziu T810.

Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia

Plusy:

 • Kvalitná klávesnica
 • Podpora 3G a Wi-Fi
 • Integrované GPS
 • 3,5 mm konektor jack
 • Fotoaparát ( predáva sa i verzia bez neho označená ako T810)
 • Rýchlosť telefónu
 • Dobrá výdrž

Zápory:

 • Malý a nie príliš kvalitný displej
 • Nekompatibilita aplikácií
 • Chýba EDGE
 • Veľké rozmery a vysoká hmotnosť
 • Slot na pamäťovú kartu nemá žiaden kryt a naviac karta prečnieva

Záver:

Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 si ma získal svojou ohromnou výbavou a prekvapivo i vzhľadom. I keď telefón nie je najmenší, pre mňa to nepredstavovalo žiadny problém. Na technloógiu WiFi, vďaka ktorej môžete mať internet v telefóne na mnohých miestach zadarmo, vstavaný GPS čip a na QWERTY klávesnicu , s človek skutočne, ako na všetko dobré :) , rýchlo zvykne. Hlavnou tienistou stránkou je displej. Či už jeho kvalita, ktorá nie je moc slávna, či už malé fyzické rozmery alebo jeho štvorcové rozlíšenie, ktoré je nekompatibilné s niektorými aplikáciami. Pokiaľ ale toto telefónu odpustíte , bude Vám určite skvelým spoločníkom po dlhú dobu.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 7

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Súvisiaci


Diskusia

Diskusia k článku Fujitsu Siemens Pocket Loox T830 Recenzia


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.