Preposlať SIEMENS SX1

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

SIEMENS SX1

04.08.2007 | Jan Topinka | Komentárov: 0 |

Pamätáte? Písal sa rok 2003. Fenoménom medzi mobilnými telefónmi bol Sony Ericsson T610. Vládol dlho. Potom ale prišlo niečo, na čo sa veľmi dlho čakalo. Prišiel kráľ. Siemens SX1. Okamžite sa uhniezdil na prvej priečke. Jeho cena...

Pamätáte? Písal sa rok 2003. Fenoménom medzi mobilnými telefónmi bol Sony Ericsson T610. Vládol dlho. Potom ale prišlo niečo, na čo sa veľmi dlho čakalo. Prišiel kráľ. Siemens SX1. Okamžite sa uhniezdil na prvej priečke. Jeho cena šplhala skoro až k dvadsaťpäť tisíc, ale bol neodolateľný. Siemens ho predstavil v marci 2003 a bola to bomba. Mnoho ľudí od tej doby začalo sporiť peniaze na SX1, ktorý sa mal začať predávať v júny. Ale prvé kúsky sa podarilo dostať na trh až tesne pred Vianocami. Oneskorenie bolo obrovské a nikto nevie prečo bolo. Ale to je vlastne úplne jedno. Siemens SX1 sa okamžite stal najpredávanejším telefónom. Bol to najlepší mobil svojej doby. Tak myslím, že by som o ňom mal prestať písať v minulosti, pretože si stopercentne zaslúži prítomnosť.

Design a konštrukcia

Designovo rozhodne nie je SX1 žiadna štýlovka, ale predsa len niečo do seba má. Šedostrieborný povrch je plastový, bočné plochy sú vyrobené z materiálu pokrytého gumou, telefón nemá vymenné kryty a jeho konštrukcia je veľmi pevná. Keď porovnávame veľkosť a hmotnosť Siemensu SX1 s bežnými mobilnými telefónmi, vyjde nám, že je stredne veľký a stredne ťažký. Pri porovnaní mezdi komunikátormi a šikovnými mobilmi však ide o veľmi malý a veľmi tenký prístroj. Vyberte si.

SIEMENS SX1

Klávesnica

Číslicové tlačidlá sa nezmestili pod displej, Siemens ich netradične umiestnil na bočné hrany vedľa displeja. Zvoené riešenie je veľmi kontroverzné a má zlý vplyv na ovládanie telefónu. Pre niekoho zaujímave a pre niekoho otravné a radšej by hľadal klávesnicu pod displejom. Ale dá sa zvyknúť. Tlačidlá sú podsvietené silným modrým svetlom. Podsvietenie nie je úplne rovnomerné a niektoré písmenko svieti viac ako iné a pri prvých pokusoch s SX1 to trochu sťažuje orientáciu.

SIEMENS SX1

Display

Displej telefónu je vynikajúci: aktívny s podporou 65 tisíc farieb a veľmi verným zobrazením. Najväčšou slabinou displejov býva uhol, z ktorého sa dá ešte pozorovať kvalitný obraz a v tomto ohľade patrí Siemens SX1 medzi úplnú špičku, všetko je dobre viditeľné takmer z akéhokoľvek uhlu. V pravom rohu telefónu nájdeme otvor pre prevlečenie pútka, na opačnej strane infraport. Na pravej strane sú dve tlačidlá pre rýchly prístup k hlasovému ovládaniu a fotoaparátu, na ľavom boku je zásuvka pre pamäťovú kartu MMC.

SIEMENS SX1

Operačný systém a ovládanie

Siemens SX1 používa operačný systém Symbian verzia 6.1, a to konrkétne jeho variantu Series 60, ktorú vyvinula Nokia. Grafické prostredie Siemensu je ale bohatšie, farebnejšie a subjektívne krajšie ako na šikovných Nokiách. Siemens je však pomalší - veľa operácií mu trvá o zlomok sekundy dlhšie ako Nokii. Pri práci so správami alebo pri wapovaní je k dispozícií osem riadkov textu, v telefónnom zozname je naraz vidieť päť mien. V niektorých prípadoch, typicky v kalendári, by sa ale hodilo menšie písmo, aby sa na riadok vošlo viac znakov. Vnútorná pamäť pre ukladanie dát ma v SIemense SX1 kapacitu 4 MB, pre spúšťanie aplikácií je k dispozícii pamäť RAM - 10 MB.

Telefonovanie

Funkcie pre telefonovanie sú pri SX1 skutočne veľmi dobré. Zvuk telefónu je kvalitný, slušne basový, bez šumu, dostatočne hlasný. Telefónny zoznam je viacpoložkový, dá sa ho ľahko synchronizovať s Microsoft Outlookom a kapacita je závislá len na množstvo voľnej pamäti. Do viacpoložkového telefónneho zoznamu sa dostanete priamo s pohotovostného displeja stlačením joysticku alebo jeho pohybom smerom dole. Vyhľadáva sa postupným zadávaním začiatočných písmen mena alebo priezviska. Ku každému menu môžete pridať obrázok volajúceho. Objaví sa v telefónnom zozname a tiež pri prichádzaní hovoru. Mená sa dajú zaraďovať do skupín volajúcich, ktorým môže byť nastavená individuílna vyzváňacia melódia, rovnako ako to je možné pri jednotlivých kontaktoch. Skupiny tiež slúžia k hromadnému posielaniu správ a nastavenia vo vyzváňacích profiloch sa dajú podľa nich filtrovať hovor. Všetky druhy správ - textové, multimediálne aj e-maily - sú združené v ponuke Messages. Prichádzajúce textové správa a ememesky sa ukladajú do zložky Inbox, každý z e-mailových účtov má svoju samostatnú zložku.

SIEMENS SX1

Správy

So Siemensom SX1 sa dajú písať dlhé textové správy, od začiatku sa odpočítava počet znakov. Editor MMS je skôr priemerný, neponúka napr. možnosť poslať viacstránkovú MMS, takže do jednej správy sa dá pridať len jeden obrázok. E-mailový prehliadač je veľmi dobrý, rovnako ako na Nokiách rady Series 60.

Fotoaparát

Vstavaný digitálny fotoaparát má maximálne rozlíšenie 640 x 480 bodov. Okrem neho je k dispozícií ešte ememmeskový formát 160 x 120 bodov a malé rozlíšenie pre obrázky do telefónneho zoznamu 80 x 96 bodov. V nastaveniach sa dajú zvoliť tri stupne kvality obrázkov, možnosti fotoaparátu sú však pomerne chudobné. Telefón obsahuje aj aplikáciu s ktorou sa dajú nahrávať videoklipy. Výsledkom sú súbory formátu 3GP, ktoré môžete prehrať priamo v telefóne v prehrávači RealOne, alebo na počítači v RealPlayeri.

SIEMENS SX1

Organizace času

Základom funkcie pre organizáciu času je budík. V SX1 je rovnako ako vo všetkých Nokiách Series 60 neopakovaný, Siemens ale do aplikácie našťastie pridal svetový čas, kde sa dá nastaviť hneď niekoľko budíkov s rôznym opakovaním. Na udalosti v kalendári sa dá dívať v mesačnom, týždennom a dennom prehľade, môžete si vybrať, ktorý z nich má byť štandarndý. Pri vkladaní nových položiek sa ponúkajú tri možnosti: schôdzka, poznámka a výročie. V zozname úloh sa na predných miestach zobrazujú ešte nesplnené úlohy, odškrtnuté sa radia dozadu. Pri zadávaní novej úlohy sa okrem predmetu a termínu splnenia vyberie tiež priorita. Kalkulačka je jednoduchá a neberie do úvahy priority násobenia a delenia pred sčítaním a odčítaním.

Hudba

Vstavané rádio sa síce dokáže spustiť aj bez pripojenia stereofónnych slúchadiel, ktoré k Siemensu rovnako dostanete, ale tiež ako pri všetkých hudobných mobilov bez nich nedokáže hrať, pretože fungujú zároveň ako anténa. Prehrávať hudobných súborov MP3 sám prehliada pamäťovú kartu a zobrazí súbory, ktoré sa z nej dajú prehrať. Z ponuka si dá zvoliť, či sa má prehrávanie opakovať, skladby v playliste telefón tiež môže predkladať v náhodnom poradí. V slúchadlách je rádio dostatočne hlasné, rovnako tak aj prehrávač MP3. Rádio sa dá počúvať aj cez vstavaný reproduktor, tu je ale potreba tichého prostredia. Kvalita príjmu je subjektívne lepšia ako u iných telefónov s vstavaným rádiom.

Dáta

Siemens podporuje GPRS triedy 10. Priamo v telefóne sa dá použiť pre e-mailového klienta, pre wap, prípadne aj s ďalšími programami, ktoré do SX1 doinštalujete. Wapový prehliadač je celkovo štandardný. Siemens SX1 môže byť prostredníkom pre pripojenie počítača k Internetu. SPojenie však môže prebehnúť len cez infraport alebo Bluetooth, dodávaný USB kábel bohužiaľ v tomto prípade nie je možné použiť. Na CD, ktoré k telefónu dostanete, je aplikácia Siemens Data SUite pre ovládanie Siemensu z počítača.

Hodnotenie

Tak toto bol dámy a páni Siemens SX1, fenomén svojej doby. Telefón, ktorý vie prakticky všetko a tak trochu predbehol svoju dobu. Na všetko, na čo sa v mobilnom svete čakalo priniesol SX1. Ako som už uviedol, prekonal SE T610 a potom aj Nokiu 6600. Bol proste kráľ.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku SIEMENS SX1


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.