Preposlať NOKIA N80

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NOKIA N80

22.08.2007 | | Komentárov: 0 |

Nokia N80 je telefón predovšetkým pre náročnejších užívateľov. Sú k tomu prispôsobené ako vnútrné funkcie, tak cena. Peniaze, ktoré za prístroj zákazník zaplatí, musia byť niekde vidieť - počínajúc precíznym prevedením, veľkým displejom ....

Nokia N80 je telefón predovšetkým pre náročnejších užívateľov. Sú k tomu prispôsobené ako vnútrné funkcie, tak cena. Peniaze, ktoré za prístroj zákazník zaplatí, musia byť niekde vidieť - počínajúc precíznym prevedením, veľkým displejom a končiac veľmi nadštandardným 3 Mpix fotoaparátom je jasné, že tomu tak je.

Telo a konštrukcia

Telefón vyzerá na prvý pohľad roztomile bacuľato, ale pravdou je, že je to skôr zavalitý tlsťoch. V páse má 26 milimetrov a to je tak isto, ako môj notebook. Rozmery sú 95 × 50 × 26 mm v zavretom stave. Telefón je zástupcom vysúvacích telefónov, takže pri vysunutí klávesnice na na dĺžku ešte približne o 5 centimetrov. Váhou 136 gramov sa radí medzi veľmi ťažké telefóny. Takže vo vrecku je naozaj cítiť.

NOKIA N80

Predný vysúvací diel je zo striebrného plastu a okolo displeja je rámik z matného kovu. Viac ako polovicu celej prednej strany zaberá veľký aktívny farebný TFT displej. Nad ním je slúchatko a nenápadná šošovka videokamerky používanej pri videohovoroch. Pod displejom sú funkčné klávesy charakteristické pre všetky symbianové telefóny. Až na šípky sú vyrobené z rovnakého materiálu ako zbyšok predného dielu. Šípky sú z lesklého kovu. Zvrchu sa na tejto polovici telefónu nachádza priezor pre infraport a svetlocitlivé čidlo, ktoré riadi podsvietenie klávesnice, za účelem šetrenia batérie v dostatečnom osvetlení. Druhá polovica prístroja je vyrobená z čierneho matného plastu. Je trochu škoda, že sa nejedná o špeciálny plast, ktorý na omak imituje kožu, ako je použitý na Nokii 6233, ale len obyčajný. Tento diel má na sebe klávesnicu, presnejšie povedané zvyšok klávesnice - alfanumerické klávesy, ktoré sa odkryjú odsunutím hornej polovice telefónu. Tie sú pomerne veľké a dobre sa stláčajú. Ich podsvietenie je rovnomerné, primerane silné a je svetlo modré. Zhora je tlačítko slúžiace pre zapínanie telefónu a rýchlu zmenu profilov, na pravom ľavom je krytka slotu pre pamäťové karty, na pravom boku je spúšť fotoaparátu a na spodnej hrane je nabíjací konektor a POP-PORT pre pripojenie handsfree alebo dátového kábla. Spodná strana patrí šošovke zmieneného 3Mpix fotoaparátu, blesku, nenápadnému šupátku slúžiacemu pre prepínanie makro/nekonečno pri fotení a krytu batérie, ktorý trochu vŕzga.

NOKIA N80

Obe časti spája vysúvací mechanizmus. Ten je vyrobený tak, aby kladol po celej dráhe posunu konštantný odpor. To mi prišlo lepšie, než aby od určitej polohy pohyblivú časť ťahalo vstavané pierko a tá akoby vystrelila. Raz som totiž u jiného prístroja nebol pripravený na vystrelenie, držal som ho len ľahko, pružina mi ho vytrhla z ruky a spadol na zem. Spracovanie vysúvacieho mechanizmu je rozhodne kvalitné a ani v jednej z krajných polôh nie je viditeľná žiadna vôľa.

Display

Displej má síce trochu neštandardné, ale zato famózne rozlíšenie 416 × 352 pixelov a zobrazí 262 tisíc farieb. Vzhľadom k tomu že plocha displeja nie je oveľa väčšia ako u iných dnes bežných, je hustota bodov ďaleko väčšia a obraz je oveľa jemnejší. Vážne som lepší obraz ešte nevidel, a to ani u počítačových LCD monitorov. Obraz je dobre viditeľný aj na slunku.

Operačný systém

Vzhľadom k tomu, že Nokia N80 obsahuje operačný systém Symbian Series 60 3rd edition, sú funkcie vo väčšine zhodné so všetkými novšími symbianovými prístrojmi. To zahŕňa kalendár, správu kontaktov, správy, mms, profily, témy, rádio, mp3 atď.

NOKIA N80

Funkcie a pamäť

Počet položiek v kalendári je obmezený len zostávajúcou voľnou pamäťou. Reálne možnosti odhadujem na niekoľko tisíc položiek. Týždenné a mesačné zobrazenie, opakovanie, samostatné úlohy a poznámky. Všetko tak, ako sme zvyknutí. Adresár je tiež klasikou. Neobmedzený počet kontaktov a ich položiek (čísla, emaily, poznámky). Možnosť radenia do skupín, priradenie melódie ku skupine. Počet možných uložených sms ako ináč než neobmedzene. Trochu mi vadí, že všetok prijatý obsah cez Bluetooth a irda sa uloží ako prijatá správa. Takže napríklad na prijatú pesničku mp3 musíte mať najskôr dosť miesta v telefóne, kam sa sms ukladajú, po prijatí správu otvoriť, mp3 uložiť na pamäťovú kartu a potom zo zoznamu sms zmazať. Mne osobne to vadí a skôr by som uvítal, keby pred prijatím telefón dal na výber, kam chcem súbor uložiť. Písanie sms prebieha tiež bežným spůsobem. Veľkosť písma pre čítanie sa nedá nastaviť, ale je primerané, takže to ani nie je potrebné. Môžete písať aj dlhé sms správy s maximálnou dĺžkou 10 častí po 160 znakoch. Ako všetky nové symbianové telefóny má aj N80 zabudované rozpoznávanie hlasu, ktoré nahrádza predtým používané hlasové ovládanie. Môj subjektívny názor je, že oproti N70 a 5500, ktoré som mal v ruke skôr, funguje tu v N80 rozpoznávanie o niečo lepšie. Ale vzhľadom k tomu, že podľa informácií je vo všetkých troch prístrojoch rozpoznávnie úplne totožné, som toho názoru, že som sa s ním konečne naučil zachádzať. Telefón je dokonca schopný poznať prehodenie mena a priezviska. Vysloviť môžete ako sekvenciu ,,meno+priezvisko" alebo ,,priezvisko+meno" a telefón to správne rozpozná.

NOKIA N80

MP3 prehrávač je podobný so všetkými symbianmi. Z formátov prehráva mp3, aac, wav a ďalšie. Dokáže načítať ID3 tagy a má vstavanú podporu hudobnej knižnice, ktorá triedi všemožnú muziku v telefóne do rôznych podkategórií, ako je delenie podľa autora, albumov, žánrov.... Zvláda náhodné prehrávanie a ekvalizér. Zvuk zo slúchadiel je pomerne kvalitný. O rádiu sa vždy zmieňujem len krátko, pretože ani nie je o čo stáť. Funkcia je veľmi skromná a bohužiaľ stále trochu neohrabaná. Stále chýba podpora RDS. U tak drahého telefónu by som očakával viac. S veľkosťou pamäte je na tom N80 oproti svojim kolegom lepšie. Vnútorná pamäť je udávaná skoro 60MB, pričom užívateľovi je prístupných asi 40MB. Ďalej má Nokia v základnom príslušenstve kartu s veľkosťou 128MB (oproti bežným 64Mb), ktorá je vymeniteľná bez vypnutia prístroja.

Fototaparát

Telefón je vyrobená tak, aby ho bolo možné pri fotení držať ako klasický kompaktný fotoaparát. Položí sa na ľavý bok a bočná spúšť sa tým pádom dostane hore, tejto polohe sa prispôsobí aj orientácia obrazu na displeji. CCD čip má možnosť fotiť fotky v rozlíšení až 3 Mpix, čo je v dnešnej dobe v mobiloch absolútna špička. Pokiaľ viem, takovú možnosť ponúkajú len ďalšie dva telefóny - Nokia N93 a Sony Ericsson K800i. Kvalita fotiek je diskutabilná - niektoré sú pekné, iné podpriemerné. Podľa mňa sú degradované kompresným algoritmom. Fotky s množstvom rôznorodých plôch sú kvalitné, ale pokiaľ sa v nich nachádza väčšia tmavá plocha, sú na nich viditeľné červené a zelené štvorce (aj na najlepšej kvalite) a to má práve na svedomí použitý algoritmus. Nechýba ani možnosť natáčať video až s rozlíšením 640 x 480. Dĺžka je obmezená voľnou pamäťou. Je na výber zo 3 kvalít - mp4 (najlepšia) a 3gp (stredná, najhoršia).

Hodnotenie

Nokia N80 stála veľmi dlhú dobu na čele rebríčka najlepších telefónov u nás. Bola ale prekonaná svojou mladšou kolegyňou N73. Aj tak je ale nutné dodať, že sa jedná o vysoko kvalitný prístroj a multimediálny počítač pre každého.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 12

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku NOKIA N80


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.