Preposlať Sony Ericsson P1i recenzia: najlepší z najlepších

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Ericsson P1i recenzia: najlepší z najlepších

04.09.2007 | Jozef Cmar | Komentárov: 0 |

Sony Ericsson P1 sa inšpiroval predovšetkým v modeli M600i. Rozmery telefónu sú veľmi príjemné a to 106 x 55 x 17 milimetrov a tomu zodpovedá aj príjemná hmotnosť 124 gramov. Na telefón je to skôr viac, ale pri komunikátore ide o skvelé hodnoty

Vzhľad

sa inšpiroval predovšetkým v modeli M600i. Rozmery telefónu sú veľmi príjemné a to 106 x 55 x 17 milimetrov a tomu zodpovedá aj príjemná hmotnosť 124 gramov. Na telefón je to skôr viac, ale pri komunikátore ide o skvelé hodnoty. Prednej strane dominuje veľký dotykový displej, ktorý má rozmery 39 x 52 milimetrov, rozlíšenie 240 x 320 pixelov a zobrazí až 260 000 farieb. Už predchodci mali displeje veľmi kvalitné, napriek tomu sa našla jedna vlastnosť, ktorá je použitá až v tejto novinke. Tou je čitateľnosť displeja na slunku, kedy na rozdiel od predchodcov je displej na sluniečku skvele čitateľný. Nad displejom sa nachádza šošovka kamerky, ktorá slúži k videohovorom, takže už teraz je jasné, že telefón bude podporovať siete 3G. Pod displejom sa nachádza klávesnica, ktorá je prakticky totožná ako v modele M600i. Za to výrobcu chválim, prečo meniť niečo, čo výborne funguje. Písanie je skutočná radosť, síce v prvej chvíli možno nebudete vedieť kde je aké písmenko, ale zvyknete si rýchlo. Na hornej strane sa nachádza okienko infraport a vypínač spolu so stylusom. Na ľavej strane sa nachádza Jog dial pomocou kterého sa dá telefón pohodlne ovládať jednou rukou a pod ním sa nachádza klávesa pre návrat o úroveň späť. Na pravej strane sa nachádza spúšť digitálneho fotoaparátu a programovateľné tlačítko, ktorému ale sa ale bohužiaľ nedá priradiť ľubovolná funkcia, ale len jedna zo siedmich preddefinovaných. Nechába ani slot pre pamäťovú kartu Memory Stick Micro. Zadnú stranu krášli predovšetkým šošovka digitálneho fotoaparátu, ktorá je doplnená o prisvetľovacie diódy. Telo telefónu je spracované príkladne, na bokoch a častiach prednej a zadnej strany sa nachádza tenký hliník, čo vyzerá veľmi efektne, aj keď by som možne uvítal, keby bol celý telefón vyvedený v čiernej farbe, bez nejakých rušivých prvkov.

Sony Ericsson P1i recenzia: najlepší z najlepších

Práca

Telefón disponuje prakticky neobmezeným a veľmi podrobným telefónnym zoznamom, radosť ale mierne kazí, že v telefóne štandardne nie je záznamník hovoru, našťastie existuje aplikácia, ktorá tento problém výborne rieši. Textová komunikácia je vďaka klávesnici veľmi pohodlná, telefón ponúka zdieľanú pamäť na SMS, MMS s veľkosťou až 300 KB a emailového klienta, ktorý si poradí s mnohými rôznymi druhmi príloh. Rovnako skvele sú spracované aj organizačné funkcie, nechýba prakticky nič a čo chýba, dá sa ľahko doinštalovať. Tu by som sa rád zastavil nad rýchlosťou telefónu. Predchodzie modely mali problémy s pamäťou RAM, čo ale výrobca teraz vyriešil tým, že telefón osadil pamäťou RAM s kapacitou 128 MB, čo je na mobilný telefón ohromná hodnota. Vďaka tomu sa dá pokojne mať spustených aj dvadsať aplikácií, telefón sa nespomalí a RAM nedôjde. Použitý operačný systém Symbian UIQ 9.1 so sebou prináša veľa výhod, ale aj niekoľko nevýhod medzi ktoré patrí predovšetkým to, že pre túto platformu existuje menej aplikácií, než na konkurenčné Series 60. Všetko zachraňuje podpora Javy, ponuka programov je tak dostatočná a iste si vyberie každý. Veľkú výhodu dotykového displeja pochopíte, pokiaľ budete pracovať s Office dokumentami. Práca bude jednoduchšia a rýchlejšia ako na väčšine ostatných prístrojov.

Sony Ericsson P1i recenzia: najlepší z najlepších

Zábava

Aj keď je telefón primárne určený pre prácu, P1i dokazuje, že komunikátory môžu aj baviť. A v prípade P1i je dokonce zábava na skutočne vysokej úrovni. Začal by som prepracovaným hudobným prehrávačom, ktorý ponúka možnosť triediť interpretov a podobne. Ďalej to pokračuje cez rádio s funkciou RDS, ktorá vám zistí názvy staníc a občas aj ďalšie zaujímavé informácie. Telefón sa dá tiež dobee použiť k prehrávaniu filmov, vďaka podpore pamäťových kariet Memory Stick Micro vám nehrozí, že by vám kapacita pamäte nestačila a sledovanie filmov je na veľkom a jemnom displeji už cekom príjemné. Na záver som si nechal fotoaparát, ktorý si P1i vypožičal z modela K800i, čo samo o sebe garantuje špičkovú kvalitu fotografií. Samozrejme nechýba autofocus, makrorežim a množstvo nastavení, ktorým môžete vyhotovený snímok ďalej vylepšiť. Na rozdiel od K800i vám však potme pri fotení nepomôže xenonový blesk, ale len prisvetľovacie diódy. To so sebou síce prináša horšie výsledky, na druhej strane diódy sa dajú lepšie využiť k bežnému svvieteniu pokiaľ napríklad hľadáte niečo v miestnosti a podobne. Osobne potme telefónom nefotím, preto diódy vítam.

Možnosti pripojenia

V komunikátore sa očekáva, že možností pripojenia bude celý rad. M2 osobne P1i rozhodne nesklamal, ale nepochybne sa nájdu ľudia, ktorí spokojní nebudú. Výhrady totiž budú mať voči absencii EDGE a HSDPA. EDGE ako rýchlejšiu variantu GPRS ponúkajú všetci operátori a vzhľadom k nekvalitnému pokrytiu sietí 3G by telefónu sadla. Naopak HSDPA sa hodí v sieťach 3G, kedy umožňuje sťahovať dáta obrovskou rýchlosťou. Aj tak ale telefón ponúka široké možnosti pripojenia, počínajúc pripojením pomocou kábla, infraport či technológie Bluetooth, cez GPRS a UMTS (vďaka ktorej je možné uskutočňovať videohovory) až po stále obľúbenejší a na význame nabarajúci Wi-Fi. Pre mňa, ktorý nemá peniaze na platenie drahého dátového paušálu, absencia EDGE a HSDPA nic nerieši, ale aj tak je škoda, že v tomto ohľade výrobca nešiel až k dokonalosti. Telefón by to zasa posunulo o kus ďalej, napriek tomu som s ponukou pripojenia rozhodne spokojný, ostatní sa možno dočkajú u nástupcu.

Sony Ericsson P1i recenzia: najlepší z najlepších

Klady:

Symbian UIQ Dotykový displej skvele čitateľný na slunku Obrovská RAM QWERTY klávesnica Kvalitný fotoaparát Podpora UMTS a Wi-Fi Rádio s RDS Kompaktné rozmery

Zápory:

Absencia EDGE a HSDPA Štart telefónu by mohol byť rýchlejší

Záver

Nebudem skrývať, že Sony Ericsson P1i ma nadchol po všetkých stránkach a v súčasnej dobe je mojím favoritom medzi všetkými telefónmi. Dôvodov, prečo tomu tak je, existuje množstvo. Počínajúc malými rozmermi, cez kvalitný displej a klávesnicu, prepracované pracovné funkcie s podporou Office dokumentov a pripojenie pomocou Wi-Fi až po schopnosť baviť, ktorú v telefóne zastupuje kvalitný prehrávač hudby a filmov, rádio s RDS a fotoaparát totožný s modelom K800i, ktorý stále produkuje najlepšie fotografie na trhu. To všetko korunuje priaznivá cena, ktorá sa na začiatku predaja pohybuje medzi 15 a 16 tisíc korunami a časom bude pomaly iste klesať. Snáď jedinou výhradou tak zostane absencia technológie EDGE, vďaka ktorej by sa dalo k internetu pripojiť na oveľa väčšom území, ako tomu je pomocou UMTS a Wi-Fi.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 18

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Sony Ericsson P1i recenzia: najlepší z najlepších


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.