Preposlať Nokia E65

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia E65

16.09.2007 | Jan Topinka | Komentárov: 0 |

Základné informácie o prístroji sa dajú prečitať na mnohých miestach, preto sa prevažne zameriam na rozšírenie niektorých informácií. Je to telefón s operačným systémom, 3G, Wi-Fi a základnou podporou multimédií, predovšetkým v oblasti hudby.

Vzhľad a konštrukcia

Nokia na prvý pohľad osloví štýlovým a moderným designom. Rozmery sú veľmi príjemné, najmä hrúbka telefónu. Farebné prevedenie v červenej a hnedej pôsobí s nerezovou konštrukciou veľmi pekne. Vysúvanie telefónu je isté, príjemné. Stlačenie tlačítok nie je výrazné ale pomerne presné. Miniatúrne tlačítka po pravej strane prístroja slúžiace k ovládaniu hlasitosti, kopírovaniu a nahrávaniu sú pomerne malé, a ich stlačenie nie je bohvieako komfortné. Konštrukcia telefónu je však veľmi dobrá a bola u mňa jedným z dôležitých kritérií výberu telefónu. Po zhruba dvojmesačnom užívaní som však narazil na fakt, ktorý dojem z kvalitnej konštrukcie predsa len kazí, na nerezových častiach spodnej časti telefónu, sú vidieť drobné škrabance zapríčinené vysúvaním telefónu. Výdrž prístroja je solídna, ale kapacita batérie rýchlo klesá s pripojeným BT zariadením a skenovaním WLAN, výnimkou nie je ani každodenné nabíjanie, podľa môjo názoru je udávaná výdrž nadsadená. Prístroj sa dá pochválit za skutočne výborný displej.

Nokia E65

Funkcie

Prístroj je vystavaný na operačnom systéme S60 3ed., má vylepšené užívateľské prostredie za absencie feature packu. Dostupné aplikácie, ktoré např. umožňujú predĺžiť dĺžku nahrávky záznamu či opakovaný budík je možné stiahnuť , nie sú však zatiaľ zadarmo. Reakcie telefónu sú samozrejme pomalšie ako v telefóne bez OS, ale tu sú odozvy prístroja uspokojivé. Integrovaná funkcia Hľadať je užitočná, ale dá sa doinštalovať aj do iných typov telefónu na zmienenej platforme. Výborné sú organizačné funkcie, kalendár, ktorých nedostatky by sme v E series už neodpustili. Práca s Quick office je celkom príjemná, prístroj len dlhšie načítava viacstránkové dokumenty.

Navigácia

Prístroj som spároval s modulom Nokia LD-3W a použil off board navigáciu Wayfinder, ktorú je možné stiahnuť už z menu telefónu ako trial. Použitie bolo uspokojivé, prístroj disponuje kvalitným displejom, v pražských uliciach dochádzalo vplyvom zapnutej statickej navigácie modulu k drobným, až väčším odskokom, v automobile všetko fungovalo k naprostej spokojnosti vrátane hlasových pokynov. Za zmienku stojí aj podľa môjho súdu, výborná free aplikácia Nokia sport tracker. Prístroj s malou odozvou meria rýchlosť aktuálnu, priemernú, trasu a výkon v niekoľkých športových aktivitách. Výsledky zobrazuje do kalendára a dajú sa preniesť prostredníctvom tejto aplikácie do Google Earth. Ešte raz: výborná pomôcka, ktorá umožňuje využitie GPS modulu aj bez softwarových máp v telefóne. Základné nástroje pre navigáciu v menu prístroja sú určené k zisťovaniu súradníc a smeru. Pri používaní tejto funkcie som však narazil na závažnú chybu, ktorá spočíva asi v chybnom softwéri. Aplikácia po pripojení cez GPS modul vypočíta veľmi nekorektnú hodnotu aktuálnej polohy (súradnice sa líšia od skutočnej polohy o cca 50km!) Na rovnakom mieste aplikácia Wayfinder načíta polohu korektne, chyba teda nie je v samotnom module. Uvidíme, ako na zmienený problém zareaguje výrobca, príp. ďalšie info doplním.

Nokia E65

Dátové prenosy

Telefón som si vybral, ako som už uviedol v úvode, aj pre možnosť využitia bezdrôtového pripojenia k internetu. Už v pohotovostnom režime prístroja nájdeme funkciu skenovanie WLAN. Tu ponúkam svoju skúsenosť praktického využitia tejto funkcie: Predovšetkým, okrem Wi-Fi hotspotov spoločnosti O2 (ktorých je ale pomerne málo) sa mi nepodarilo pripojiť ani na prístupové body, ktoré telefón detekuje ako verejné. Dochádza tak ku zmäteniu užívateľov ktorí sa, podľa diskusných fór, mylne domnievajú, že je chybné nastavenie telefónu. Podľa vyjadrenia technikov O2 však prístroj pravdepodobne nerozpozná niektoré druhy ochrany prístupových bodov k sieti a následne oznamuje, že WLAN nie je k dispozícii. Citlivosť prijímača však príliš vysoká nie je, takže na mnohých miesatch sa iste budú hodiť externé zariadenia k zosilneniu signálu.

Multimédiá

Na mnohých miestacj som sa dočítal, že prístroj nie je multimediálnym zázrakom. Pravda je, že integrovaný fotoaparát nie je žiadny zázrak, poskytuje priemerné mobilné fotografie s horším farebným podaním, ale v prístroji E series nie je možné túto skutočnosť považovať za handicap (tento telefón som si vyberal s tým, že mobilom fotiť nepotrebujem). Viace som sa zaujímal o kvalitu hudby a o porovnanie s hudobným SE. Prístroj síce disponuje Pop Portem ale cez redukciu nie je problém pripojiť kvalitné slúchatká (v mojom prípade Koss Porta Pro). Škoda absencie A2DP, uvidíme, ako výrobca zareaguje novým firmware. Najprv k hudobnému prehrávaču. Ten disponuje množstvom funkcií, z ktorých niektoré sú nepotrebné, iné k nepoužitiu. Problematické je napr. triedenie podľa ID tagov, chýbala mi aj jednoduchosť prenosu súborov s hudbou, ako v príp. SE. Na dodávaný softwér od Nokie k prenosu súborov sa dá však zvyknúť. Kvalita reprodukcie ma však prekvapila príjemne, s kvalitnými slúchatkami sa dočkáte veľmi dobrého podania všetkých žánrov, reprodukcia je dostatočne hlasitá, vyvážená, monofónny repráčik veľmi dobrý. V prístroji som púšťal cez integrovaný Real player, ktorý nepodporuje titulky, streamované video. Tu by som naopak program Nokia PC Suite pochválil, prevod videí do formátov mp4 a 3gp prebieha veľmi ľahko a rýchlo cez voľbu Zobraziť multimédiá, len pozor na správne nastavenie veľkosti podľa displeja (320/240) ináč RP video korektne alebo vôbec nezobrazí. Vzhľadom kk kvalite displeja je výsledok výborný, na prístroji si môžete užiť filmy aj streamované televízne vysielanie, ďalej aj zabudnuté rádio cez stiahnutú trial aplikáciu, napr. Virtual Radio, prostredníctvom internetu.

Nokia E65

Užitočné aplikácie

Prístroj ponúka v menu na stiahnutie niekoľko aplikací: veľmi vydarenú hru Golf Pro 2, z ďalších aplikácií sa dajú doporučiť k vyskúšaniu už zmienený Wayfinder, Real Viewer k prehliadaniu obrázkov, DivX Player s podporou titulkov, Operu Mini, ktorá se mi javí lepšia ako integrovaný prehliadač, za zmienku stojí aj free aplikácia Matikár umožňujúca prevádzanie rady matematických a geometrických výpočtov. Software sa dá sťahovať napr. tu: i1

Užitočné rady od užívateľov Nokie E65

Dnes ešte pridám túto položku, pretože mám kamaráta, ktorý už dva mesiace E65 má. Podčiarknutím tlačítka menu sa dajú zobraziť a korektne ukončiť spustené aplikácie, ktoré prístroj často neukončí. Textové správy sa dajú rýchlejšie odoslať tlačítkom pre uskutočnenie hovoru, predídete zbytočne dlhému menu. Defaultný zamykací kód prístroja vyžadovaný napr. pri vymazaní protokolu čítačov dát je 12345. Klávesnicou je možné ovládať aplikácie prehliadania obrázkov a videí, napr. stlačenie 2 zmení polohu prehrávaného videa na šírku....

Nokia E65

Hodnotenie

Klady - Rozmery, elegancia, výborný displej, rozšíriteľnosť vďaka S60, kvalitná reprodukcia hudby a filmu, organizačné funkcie. Prístroj s veľmi dobrou výbavou je aktuálne za menej ako 11 000 korún.

Zápory

Konštrukcia náchylná k znečisteniu a poškodeniu, chýba klasické rádio, krytka fotoaparátu, hodili by sa niektoré skutočne užitočné aplikácie, ktoré majú napr. SE: predovšetkým svetelná dióda, pamäť kódov. Aplikácia Navigátor udáva extrémne nepresné údaje aktuálnej polohy.

Nokia E65

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 10

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Nokia E65


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.