Preposlať MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

17.09.2007 | Jan Topinka | Komentárov: 0 |

Firmy, ktoré sa zameriavajú na výrobu mobilných telefónov, medzi sebou doslova bojujú, aby ponúkli mobilný telefón, ktorý bude zvládať všetky funkcie na poli multimediálnej zábavy.

Firmu Motorola pozná dnes snáď každý. Tento výrobca doslova rozpútal na trhu s mobilnými telefónmi vojnu; mohol za to jeho dodnes veľmi obľúbený a napodobňovaný model mobilného telefónu RAZR. Pôvabný úzky profil mobilného prístroja RAZR by dnes nepoznal asi len málokto. Spoločnosť Motorola sa ale chystá rozpútať ďalší súboj na trhu s mobilnými telefónmi. V segmente najlacnejších telefónov sa totiž objavil Motofone F3, najlacnejší mobil sveta. Motorola, tak vnáša design aj do základnej kategórie mobilného segmentu, ale aj celkom rozdielny koncept. Aký? To sa môžete dočítať v ďalších častiach článku.

Obsah balenia

Zmeny na nás čakají už od samotného začiatku. Na malé krabice, do ktorých sa vmestí kompletné príslušenstvo telefónu, vrátane neho, sme si už zvykli. Myslel som, že ma tak v tomto ohľade už nič neprekvapí, avšak omyl bol pravdou. Mobilný telefón dostanete v netradičnej krabici, ktorá má kruhový pôdorys s priemerom 75 mm a jej výška je 135 mm. Moje rozčarovanie z balenia najlepšie doložia fotografie k článku, napriek tomu ale dodám, že vo chvíli, kedy mi mobilný telefón vydávali zo skladu, trochu neveriacky som so skladníkom polemizoval, či sa nejedná o kanadský žart, alebo o nové balenie zemiakových lupienkov a či nájdem v balení skutočne mobilný telefón.

MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

Vzhľad a spracovanie

Ako som už v úvode nepriamo naznačil, spoločnosť Motorola sa rozhodla vniesť design aj do nižšej produktovej triedy. Telefón má tak úplne plochý a úzky design, po vzore legendárneho Razra. Iste mi dáte za pravdu, keď tu uvediem, že tento vzhľad je veľmi lákavý a jeho nasadenie aj v tejto produktovej triede je viac ako príjemné. Rozmery zariadenia sú 140 mm výška × 46 mm šírka × 8 mm hĺbka. Potešujúca je hlavne váha celého zariadenia, ktorá je 70 g. Je vyrábaný v troch farebných variantách Red, Black Ricorice a u nás najdostupnejší Cosmic Blue. Motofone F3 Cosmic Blue je mobilný telefón, určený k jednoduchému použitiu, celkom v dvoch GSM pásmach (900 / 1800 MHz). Podporuje polyfónne osem-hlasé zvonenie a vibračné zvonenie. O zobrazenie informácií sa stará monochromatický displej. Nie, naozaj čítate správne, monochromatický displej. O vysvetlenie tohto počinu sa pokúsim v ďalej časti článku. Pohotovostná doba je v tomto modeli 300 hodín, kým maximálna doba hovoru je 4,5 hodiny. O túto výdrž a napájanie celého mobilu sa stará výmenný Li-Ion akumulátor, presnejšie Motorola BD50. Kapacita akumulátora je 700 mAh, podľa popisu na ňom. Ako štandardné sa dnes dajú hodnotiť funkcie dátum, čas, budík, alebo hlasovú poštu. Poteší aj funkcie rýchlej voľby telefónnych kontaktov. Zaujímavou vlastnosťou displeja je technológie Clear Vision, ktorá robí, spoločne s veľkými písmenami a číslicami, informácie na displeji veľmi čitateľné a prehľadné. Za veľmi vydarenú môžeme hodnotiť aj navigáciu hlasom, ktorá je v telefóne integrovaná, tá slúži k pohodlnej orientácii v službách telefónu, pokiaľ ani tak nevidíte na ináč dobre čitateľný displej.

MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

Display

Displej je hlavným bodom tohto mobilného telefónu, ktorý bude podľa mňa najviac diskutovaný. V dnešnej dobe, kedy sa každý z výrobcov predbieha, ktorý z jeho modelov bude mať displej s viac zobraziteľnými farbami, lepším kontrastom, alebo ostrejším obrazom, sa Motorola rozhodla vydať úplne iným smerom. Na trh dodala mobilný telefón Motofone F3 s monochromatickým segmentovým displejom, to v skratke znamená, že mobilný telefón je schopný zobraziť len znaky a čísla len v predom definovaných miestach. Zaujímavosťou a kladom tohto displeja je hlavne energetická nenáročnosť. Displej využíva batériu len pri prepise textu na ňom zobrazenom. To si môžete mimochodom vyskúšať aj sami, stačí zo zapnutého telefónu so zobrazeným textom vybrať batériu. Sami uvidíte, že aj tak, zostane zobrazený text na displeji po celú dobu vybratia batérie.

MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

Ovládanie

Už v úvode som naznačil, že stlačenie kláves je pomerne isté a presné, aj keď tlačítka nie sú v radách od seba akokoľvek oddelené, oddelené sú len jednotlivé rady tlačítok. Položku MENU vyvoláte stlačením tlačítka so symbolom šípky, akčné klávesy, smerujúce hore v ľavej hornej časti klávesnice. Pohyb v MENU prebieha za pomoci kurzora, presnejšie šípok do strán. Výber položky v MENU učiníte stlačením akčného tlačítka, ktorým ste samotné MENU vyvolali. Telefón sedí dobre v ruke a jeho ovládanie je dosť pohodlné. Len pokiaľ budete písať správu jednou rukou, môžete mať problém so stlačením niektorých spodných kláves. Avšak ja držím telefón v pravej ruke, presnejšie na ukazováku a prostredníku, prsteníkom ho len podopieram, aby mi nevykĺzol. Ovládanie palcom je pomerne komfortné vo všetkých priestoroch klávesnice. Podsvietenie kláves je jedna z vecí, ktorá by mohla niekomu vadiť, o podsvetlenie sa totiž starajú len dva zdroje svetla v dolnej oblasti klávesnice, presnejšie v oblasti krížika a hviezdičky. V týchto miestach je teda podsvietenie dostačujúce, ale v horných častiach klávesnice na displeji nie je takmer vidieť nič. Vďaka bielym popiskám, na ináč tmavom tele zariadenia, je ale čitateľnosť tlačítok dostačujúca a bez podsvietenia, a to aj za zhoršených svetelných podmienok.

MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

Funkcie

Ako je už z jednoduchosti prístroja zrejmé, v mobilnom telefóne nie je integrovaná žiadna interná pamäť pre užívateľské dáta, ako sú kontakty, či správy SMS. Tieto dáta sú uložené len na SIM karte, podobne ako to bolo v prvých mobiloch. Kapacita pamäte sa teda logicky odvíja od vami použitej SIM karty. Čo sa kontaktov a SMS správ týka, bohužiaľ sa nedajú editovať, alebo preposielať. Pokiaľ ste kontakt vytvorili nesprávne, nezostáva, než ho vymazať a vytvoriť znova. Zo sprievodných funkcií telefónu môžeme menovať snáď už len budík a zvonenie. Dátové služby, kalendár, alebo poznámkový blok by som si na tomto displeji dokázal predstaviť aj tak len veľmi ťažko, telefón tieto funkcie samozrejme nepodporuje. K dispozícii máte výber celkom 7 rôznych polyfónnych melódií. Tie sú dostatočne hlasné a v tomto ohľade, teda nebudete mať so zariadením problém. Taktiež budík môžete nastaviť na pomerne silnú hlasitosť, len si dovolím upozorniť, že budík má taký drnčivý, až nepríjemný zvuk, čím plní svoju funkciu na jednotku a dokáže zobudiť snáď aj tých najväčších spáčov.

MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom

Hodnotenie

Súčasný trh samozrejme ponúka aj konkurenčné modely, ako je to už zvykom. Asi najväčším konkurentom pre Motorolu je Nokia 1112. Tá síce ponúka podobné funkcie ako recenzovaný Motofone, ba dokonca aj niektoré funkcie a vlastnosti naviac. Faktom ale zostáva, že Motofone F3 môžete kúpiť za takmer neskutočnú cenu 1 200,- Sk, kým konkurenčná Nokia 1112 stojí až 1 600,- Sk (ceny sú aktuálne k 10. 4. 2007). A uznajte sami, že to je už cenový rozdiel pomerne podstatný. Myslím si, že svojou cenou a lákavým designom dokáže Motofone oslovit pár užívateľov. Njamä ak vezmeme do úvahy, že sa jedná o novinku na trhu, a tak je dosť reálne, že cena klesne ešte pod 1 000,- korún.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku MotoFone F3: Hlboký prierez najlacnejším mobilom


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.