Preposlať Nokia E90

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nokia E90

01.11.2007 | Ondřej Koníček | Komentárov: 0 |

Nový kráľ na poli komunikátorov?

Nevadí vám na mobilnom telefóne prílišná veľkosť? Tak sa pozrite na model Nokia E90, komuníkátor, ktorý vám ponúkne všetko. Je to najnovjší prírastok do skupiny manažérskych, vysoko výkonných komunikátorov. Čakáme naň už vyše tri roky a to od vydania modelu ~1. Naša trpezlivosť bola odmenená v tomto roku na kongrese 3GSM, kde Nokia predstavila svoj nový, nekompromisný prístroj. Model E90 je verný tradícii komunikátorov, ponúka dva displeje a klasický design. Celková veľkosť je prvá vec, s ktorou sa budete musieť vyrovnať. Ale má to aj svoje výhody, napr. veľký displej a pohodlnú, priestornú klávesnicu. Niektoré technické parametre:
rozmery132 x 57 x 20 mm
hmotnosť210 g
vonkajší displej240 x 320 pixelov, 16 mil. farieb
vnútorný displej800 x 352 pixelov, 16 mil. farieb
op. systémSymbian 9.2 S60 3rd Edition
pamäť128 MB + microSD
fotoaparát3.2 Mpx
prenos dátGPRS, EDGE, WCDMA, HSDPA, Wi-Fi

Nokia E90

Nie je to síce až tak dôležité, ale najdrahší telefón od Nokie vám dajú v obyčajnej, jednoduchej krabici. Nič okázalé, ako napríklad pri modeli 8600 Luna. Dostanete stereo slúchatká, 512 Mb kartu microSD, mini USB kábel, batériu a nabíjačku. Súčasťou balenia je aj manuál, príručka Quick Start a DVD s nejakými aplikáciami pre vaše PC. Nokia se dosť poučila, čo sa týka stavby tela svojich komunikátorov. Pánt je teraz z kovovej zliatiny. Pri otvorení zaregistrujete 2 západky. Jedna je asi pri 90 stupňoch a druhá, keď prístroj otvoríte do roviny. Ale telefón je stabilný, aj keď ho máte otvorený mimo tieto 2 západky. Predná časť je skoro celá z kovu, okrem plastovej klávesnice. Zadná časť je celá z plastu. Pokiaľ je telefón zatvorený, vyzerá ako klasická Nokia, samozrejme trochu väčšia. Ovládací d-pad je veľmi vydarený. Má príjemne veľké rozmery a skutočne veľké potvrzovacie tlačítko. Vonkajší displej podporuje QVGA rozlíšenie. Fotoaparát sa nachádza na zadnej strane a nie je vôbec ničím chránený. Našťastie je zapustený 0.5 mm, takže keď máte telefón položený na tvrdom povrchu, šošovka sa ho nedotýka. Porovnanie E90 s notebookom sa môže zdať trochu nadnesené, ale tieto prístroje sú si trochu podobné. Po otvorení sa vám odhalí klávesnica s klasickým rozložením písmen QWERTY a veľký vnútorný displej. Klávesnica má 5 riadkov a po stranách sa nachádzajú kontrolné tlačítka. Jednotlivé tlačítka sú z tvrdého plastu a majú veľmi dobrú odozvu. Každé stlačenie sa prejaví príjemným zvukom. I keď je klávesnica na mobilný telefón skutočne veľká, písanie oboma rukami je trochu nepohodlné. Oveľa lepšie je, keď telefón držíte zospodu a používate na písanie oba palce. Na pravej strane, pod tlačítkami enter a backspace je navigačné tlačítko s piatimi smermi. Je skoro také isté, ako d-pad na prednej strane telefónu. Rad siedmich aplikačných kláves sa nachádza nad klávesnicou a je oddelený chrómovanou linkou. Alternatívne nastavenie rozloženia kláves QWERTZ sa nedá nastaviť.

Nokia E90

Vnútorný displej je jeden z hlavných a najlepších aspektov tohto telefónu. Ten je ideálny hlavne na prezeranie internetových stránok. Medzi jeho najväčšie dobré body patrí hlavne perfektné vykresľovovanie farieb. Poďme sa teraz trochu pozrieť na výdrž telefónu. Môžete ho použiť ako HSDPA modem pre notebook, to sme ho ale museli v priebehu dňa nabiť 2x. Pri normálnom použití vydrží zhruba 3 dni. Ale tieto komunikátory si kupujú hlavne veľmi vyťažení ľudia, takže pri plnej záťaži počítajte asi s 2 dňami. Zadný kryt batérie je usadený veľmi pevne a nezaregistroval som žiadne vôle alebo pazvuky, ktoré by z neho vychádzali. Keď ho otvoríte, batéria z prístroja proste vypadne. Čudovali sme sa, že to nie je trochu lepšie zabezpečené. Našťastie sa pod batériou nachádza len SIM karta, slot pre pamäťovú kartu je v spodnej časti telefónu, čo je veľmi praktické.

Nokia E90

Slúchatká dodávané k modelu sa oproti predchádzajúcej generácii veľmi zlepšili. Ovládací panel je menší a kvalita posluchu je výrazne lepšia. Jediná výčitka k ovládaniu je, že panel neponúka regulátor hlasitosti. Samozrejmosťou je zabudované FM rádio, ktoré ale nepodporuje funkciu popisu skladieb RDS, ale aspoň je stereo. Skenovanie staníc trvá asi 10 sekúnd. Čo sa týka fotoaparátu, ten ponúka viac, než rozumnú kvalitu. Jeho súčasťou je LED blesk a auto focus. Ovládanie fotopaparátu je veľmi príjemné a intuitívne. Aj keď počet megapixelov je proti N95 znížený o 2, kvalita videozáznamu je dostatočná. Najnižšia kvalita sa hodí pre MMS a je vo fotmáte 3GP. Najvyššia je v rozlíšení VGA a vo formáte MP4. Ponúka 30 snímok za sekundu. Dĺžka záznamu závisí len na voľnom mieste na vašej pamäťovej karte. Minútový záznam v najvyššej kvalite zaberie asi 20 MB.

Nokia E90

Pre spojenie s PC ponúka Nokia poslednú verziu softwéru PC Suite. Cezeň môžete zálohovať dáta alebo pracovať so súbormi v telefóne. Keď použijete E90 ako modem HSDPA, jeho rýchlosť je oproti notebookom, ktorý majú tento modem integrovaný, výrazne nižšia. Takže je E90 nový vládca na poli komuníkatorov? Na túto otázku si asi budete musieť zodpovedať sami. Každopádne ponúka skvelý výkon, ktorý je zabalený do veľkého a ťažkého tela. Ale pri tomto druhu telefónov sa na celkové rozmery až tak nehľadí. Operačný systém je veľmi rýchly a k lepšiemu sa zmenila aj klávesnica. Asi to nebude masovo predávaný telefón, pretože sa určite nájdu ľudia, ktorí tú veľkosť proste nezhltnú.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 7

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Nokia E90


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.