Preposlať E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

19.11.2007 | Ondřej Fabianek | Komentárov: 0 |

E-ten glofiish X500+ je nástupca predchádzajúceho modelu, ktorý prináša okrem zmeny farby aj niekoľko vylepšení na ktoré sa v našej recenzii podrobnejšie zameriame. Okrem vonkajšej krásy prináša tento model aj širokú výbavu.

E-ten glofiish X500+ je nástupca predchádzajúceho modelu, ktorý prináša okrem zmeny farby aj niekoľko vylepšení na ktoré sa v našej recenzii podrobnejšie zameriame. Okrem vonkajšej krásy prináša tento model aj širokú výbavu, ktorú ocení predovšetkým široká skupina užívateľov, ktorá k svojmu životu nepotrebuje podporu sietí tretej generácie.

E-ten glofiish X500+ má pre mňa jedno veľké lákadlo, ktorým je farebné prevedenie. Matná čierna vyzerá veľmi efektne, ale o tom až neskôr. Do redakcie nám dorazil model priamo z výrobného pultu a moja prvá cesta od kuriéra viedla priamo k pracovnému stolu nový kúsok si zblízka prehliadnuť

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

Vybalenie: neskrývané nadšenie!

Po otvorení krabice s prístrojom som bol veľmi príjemne prekvapený. Čierna malá tehlička pod sebou skrývala veľké množstvo štandardného príslušenstva. Okrem klasiky, ktorú tvorí nabíjačka, synchronizačný kábel a prípadne aj náhradný stylus, dodáva E-ten k tomuto modelu aj púzdro. Nie je síce vyrobené z kože, ako je to napríklad v HTC TyTN II, ale aj tak vyzerá imitácia onej kože veľmi elegantne.

Čo nájdeme v balení?

  • Samotný E-ten glofiish X500+
  • Akumulátor (1530 mAh)
  • Nabíjačka
  • Synchronizačný kábel USB<->miniUSB
  • Náhradný stylus
  • Koženkové vystužené púzdro
  • Stereo headset
  • Príručka pre rýchly štart + manuál
  • Doplnkové CD

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

Púzdro na E-ten glofiish X500+ je vyrobené z koženky a vystužené ako z vrchnej časti prekrývajúcej displej, tak z časti spodnej. Prístroj sa z púzdra, až na výnimky, kedy potrebujete fotoaparát, nevyberá, pretože komunikátor je do púzdra pevne vsadený a to sa otára ako kniha. Aj v púzdre máme prístup ku všetkým konektorom zariadenia vrátane vstupu audio jacku.

Vzhľad, displej a tlačítka

Ako som už spomenul v úvode tejto recenzie, E-ten glofiish X500+ som mal možnosť testovať v zaujímavom čiernom prevedení. Opticky sa zdá zariadenie oveľa menšie, ako v skutočnosti je. 15,5 milimetra tenký prístroj ladne vpláva do každého vrecka. Veľkosť alebo skôr "malosť" je jednou z veľkých výhod tohto prístroja. Matná čierna farba však skrýva rad nevýhod. Tou hlavnou sú veľmi znateľné otlačky prstov. Aj keď matná farba vzbudzuje pocit, že je „nedotknuteľná“ je veľmi poznať, keď s prístrojom pracujete napríklad len trošku vlhšími rukami. Na tele E-tenu X500+ potom zostávajú stopy od prstov, ktoré sa však dajú zotrieť dolu relatívne ľahko. Každopádne čistiť zariadenie trikrát denne nie je určit nijak príjemné. Za všetko môže predovšetkým celkový efekt matného pogumovania.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

Displej je pýchou testovaného zariadenia. Na rozdiel od svojho predchodcu dostal „pluskový“ model do svojej výbavy displej s rozlíšením 640x480 zobrazovaných bodov a zaradil sa tak medzi malú skupinku výberových komunikátorov s operačným systémom Windows Mobile, ktoré disponujú VGA displejom. Jas a kontrast displeja je porovnateľný s displejmi od spoločnosti HTC, o ktorej sa traduje, že má dotykové displeje skutočne skvelé. Prístroj nemá žiadne problémy zobrazovať informácie ani na priamom slnku.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

Na E-tene glofiish nájdeme klasické rozloženie tlačítok pre spúšťanie fotoaparátu, nahrávanie a podobne. Tie sú umiestnené klasicky po stranách prístroja. Na ľavej strane nájdeme dvoj-tlačítko pre ovládanie hlasitosti, klávesu pre spustenie nahrávania poznámky či vstup pre 2,5mm audio jack. Vpravo sa nachádza tlačítko pre prebudenie prístroja zo standby režimu a pre spustenie 2megapixelového fotoaparátu. Na spodnej časti E-tenu sa nachádza slot pre microSD kartu a miniUSB port pre nabíjačku a synchronizačný miniUSB<->USB kábel. 5-smerný kolísavý kríž je v striebornom prevedení a potvrdzovací stred má čiernu farbu. Ako hlavný ovládací prvok je táto kombinácia umiestnená uprostred pod displejom. QWERTY klávesnicu v tomto modeli nenájdeme.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

Nad výkonom nejasajme

Operačný systém Windows Mobile 6 Professional bol uvoľnený aj pre pôvodný model glofiish X500 (bez +). To však novému modelu nevadí a prináša ho už v základe. Vďaka osadeniu VGA displejom, ktorý je náročný nielen na batériu, ale aj na procesor prístroja architektúry Samsung, sa celková rýchlosť prístroja (400 MHz) očividne zhoršila. Nedá sa povedať, že by bolo spomalenie nejak drastické a na bežné pracovné úkony to nemá takmer žiadny dopad. Kancelárske aplikácie určené pre Pocket PC bežia na prístroji pomerne svižne, hranie graficky náročnejších hier ale radšej ponechajme iným prístrojom.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

0

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

"pluskový" model ňepriniesol ani rozšírenie RAM, ktorej by dvojnásobná kapacita určite pristala a celkový beh komunikátora a nainštalovaných aplikácií by bol svižnejší. E-ten však zvolil radšej úsporu energie na úkor veľkosti programovej pamäte.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

5

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

1

Prejavuje sa nejak VGA displej na výdrži? Otázka je jednoduchá, ale odpoveď je zložitejšia. Veľmi záleží na situácii, ako veľmi je prístroj využívaný a na čo. Nekompromisne sa doba pohotovosti skrátila proti iným Pocket PC s QVGA displejom, ale to je logické. Pri bežnom používaní, akým je písanie správ (SMS, e-mailov), pár telefonátov, písaní poznámok alebo sem tam nejaký ten Solitaire pre skrátenie chvíle som dosahoval obvykle výdrž 2 až 3 dni.

Navigujeme s radosťou

E-ten to s integrovanými GPS navigáciami skutočne vie! Ako v žiadnom prístroji od tejto spoločnosti, ani v modeli glofiish X500+ modul pre satelitnú navigáciu nechýba. Je vybavený citlivým chipsetom SiRFStar III, ktorý zaisťuje prístroju bezproblémovú navigáciu pre pešiu turistiku (funguje výborne) aj klasickú autonavigáciu (tak isto som nenarazil na žiadny väčší problém). GPSka sa pravidelne fixovala do 30-tich sekúnd. Osobne som mal oveľa väčšie problémy s navigačnou aplikáciou TomTom, ktorá čas od času ignorovala mapy na pamäťovej microSD karte, než so samotným GPS modulom.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

2

K dispozícii dáva E-ten glofiish X500+, ako je v nových modeloch tejto spoločnosti zvykom, aj integrovaný RDS-TMC prijímač. Ten pracuje v rámci dostupnosti u nás podľa predstáv (samozrejme nie v TomTome).

Navigácia s E-tenom X500+ je skutočným potešením. Všetko prebieha podľa predstáv a najväčší problém bude mať užívateľ pravdepodobne s výberom najvhodnejšieho navigačného softwaru :). Vzhľadom k VGA displeju sa samozrejme ponúka otázka, či sa navigácia neseká. Je pravda, že spustenie navigačného softwéru trvá dlhšie, ako by som očakával, ale samotná navigácia prbiehala celkom bez problémov.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

3

Rádio s RDS

E-ten glofiish X500+ ponúka možnosť posluchu rádia. Posluch je, ako už sme si zvykli, len zo sluchátok, ktoré zároveň slúžia ako anténa. V mieste s dostatočným signálom je prenos kvalitný a pokiaľd vám teda dôjdu MP3ky, ktoré by ste si radi vypočuli, môžete si pustiť rádio. Výhodou je podpora RDS. Funkcia RDS vám v prehrávači automaticky zobrazí názov prehrávaného rádia, či názov skladby, ktorá sa zo slúchadiel ozýva, pokiaľ to počúvaná stanica podporuje.

Fotoaparát fotí aj vizitky

Testovaný model mal integrovaný 2megapixelový fotoaparát, ktorý si ponechal z modelu X500. Tomu žiaľ chýbalo automatické zaostrovanie. Na výsledných fotografiách je tento nedostatok poznať, ale aj tak vyzerajú obstojne.

E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny

4

E-ten sa snažil absenciu autofocusu niečím vynahradiť, a preto máme k dispozícii napríklad program pre rozpoznávanie vizitiek. Tým, ktorí sa s touto funkciou doposiaľ nestretli, ju pár slovami priblížim. Pomocou fotoaparátu vyfotíte vizitku a prídavná aplikácia potom rozpozná údaje na nej a ponúkne uloženie do kontaktov. Osobne s touto aplikáciou nemám veľa dobrých skúseností, pretože drvivú väčšinu mnou predložených vizitiek odmietla rozpoznať. Problémy mohli nastať s diakritikou či zložitosťou vizitiek, ale veľakrát aplikácia nerozpoznala ani čiernobielu jednoduchú vizitku.

Záver a hodnotenia

Image komunikátora E-ten glofiish X500+ je založený na malom príjemnom vzhľade a VGA displeji. Kombinácia týchto dvoch vlastností ponúka len veľmi obmedzené množstvo prístrojov v tomto segmente a môžeme teda povedať, že práve model X500+ víťazí bez boja. Samozrejme to nie je úplne tak, ako hovorím, pretože konkurencia je veľká, ale aj vďaka príjemnej cene si táto Pocket PC Phone edition svoje miesto a priaznivcov nájde.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku E-ten glofiish X500+: Malý, šikovný, krásny


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.