Preposlať Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

11.07.2011 | Michal Fokt | Komentárov: 1 |

Keď spoločnosť Apple pred štyrmi rokmi predstavila svoj prvý iPhone, vyvolala u vtedajších lídrov mobilnej scény na čele s Nokiou, Samsungom či Sony Ericssonom len zhovievavé úsmevy. Tie im ale vzápätí stuhli na perách, pretože iPhone sa rýchlo prepracoval na špic rebríčka chytrých telefónov, kde sa drží doteraz a navyše sa vďaka celej rade inovácií, s ktorými rok čo rok prichádza, v mnohých ohľadoch stal pre svojich konkurentov takpovediac vzorom. Aj preto je každá nová generácia iPhonu opradená mnohými očakávaniami a špekuláciami, ktoré sa šírili dávno pred jej oficiálnym predstavením. Nie inak je tomu aj v prípade tej tohtoročnej, celkovo už piate, o ktorej podobe a technickej výbave sa čulo špekuluje už od skorej jari. Stručné zhrnutie doterajších známych faktov i zatiaľ nepotvrdených fám kolujúcich o novom iPhone vám prinášame v dnešnom článku.

 

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Stalo sa už akousi nepísanou tradíciou, že každá nová generácia iPhonu si svoj oficiálny debut odbíja na začiatku leta, presnejšie povedané počas júna, tento rok si ale budeme musieť počkať a to minimálne do septembra, vyhradeného spravidla novým iPodom a ďalším novinkám od Applu, alebo dokonca až do októbra, kedy sa pre zmenu na scéne spravidla objavujú nové MacBooky. Dôvodom oneskorenia by podľa doteraz nepotvrdených informácií mala byť príprava nového operačného systému iOS 5, ktorý by mal okrem iného obsahovať aj balík tzv. cloudových služieb, teda programov a aplikácií uložených na internetových úložiskách. Táto inovácia si totiž žiada patričné zabezpečenia a jej spustenie tak Apple nestihne skôr ako na jeseň, aspoň podľa tvrdení spoločnosti Avian Securities.  

 

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Ďalší možný dôvod odkladu premiéry nového modelu, ktorý by mal niesť názov iPhone 5 alebo tiež iPhone 4S, spočíva v jeho technickej výbave. Ak ponecháme stranou špekulácie o výsuvnej QWERTY klávesnici, ktoré sa pravdepodobne nedočkáme, hoci by asi veľa užívateľom urobila radosť, ide predovšetkým o fotoaparát, ktorý by mal byť novo vybavený 8 Mpix snímačom s technológiou Exmor R od spoločnosti Sony a schopnosťou natáčať Full HD videá. Kameň úrazu spočíva v tom, že japonský výrobca má svoj výrobný závod v oblasti postihnutej nedávnym zemetrasením, čo zákonite plánovanú dodávku fotoaparátových modulov pre Apple o niečo zdrží. Posledná spomínaná príčina je potom rýdzo obchodná - po rokoch exkluzívna spolupráca s mobilným operátorom AT & T sa Apple tento rok vo februári dohodol aj so spoločnosťou Verizon Wireless, u ktorej sa existujúcemu iPhonu 4 darí veľmi dobre, čo je logický dôvod na predĺženie jeho životného cyklu.  

 

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Nech je to ako chce, na piatu generáciu iPhonu si jeho fanúšikovia budú musieť počkať minimálne cez letné prázdniny a tak si zatiaľ môžeme stručne zhrnúť niektoré ďalšie inovácie, ktoré by snáď podľa doterajších nepotvrdených správ mohla priniesť. Po stránke designu mnoho zmien nečakajte, snáď okrem špekulácií o náhrade spodného tlačidla na prednej strane dotykovom senzorom a o zmiznutie kovového rámu, ktorý spoločne so sklom na zadnej strane narobil u súčasného iPhonu 4 viac problémov ako úžitku. Zato sa veľa hovorí o displeji, ktorý si síce zrejme udrží terajšie rozlíšenie 640 x 960 pixelov, na ktorom je teraz ťažko čo zlepšovať, mal by ale zo súčasnej 3,2 palcovej uhlopriečky narásť až na 4 palce, aby to nejako zásadne ovplyvnilo veľkosť alebo váhu telefónu, ktorý by mal naopak oproti súčasnej generácii byť ešte o niečo málo štíhlejší.  

 

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Pod kapotou telefónu by sa naopak mala objaviť nová hardvérová zostava, jednoznačne inšpirovaná druhou generáciou populárneho tabletu iPad, počnúc procesorom Apple A5, zloženým z dvoch jadier typu ARM Cortex A9 a končiac 1 GB operačnej pamäte. Navýšená by mala byť aj kapacita úložného priestoru a to až na 64 GB. Ďalšie zaujímavé informácie sa týkajú konektivity, kde sa okrem HDMI portu (prostredníctvom adaptéra) hovorí tiež o podpore rýchlych dát HSPA + ako ďalšom kroku ku kompatibilite so 4G sieťou LTE, ktorej by sme sa mohli dočkať napríklad už v budúcej generácii. Z ďalších vymožeností znie zaujímavo podpora technológie NFC (Near Field Communication), o ktorej sme sa už na našom portáli zmienili niekoľkokrát a vďaka ktorej by bolo iPhone možné využiť napríklad pre bezhotovostné platby. Poslednou zaujímavosťou je potom zmienka o novom rádiovom čipsete od firmy Qualcomm, ktorým u iPhonu 4 zatiaľ disponovala len CDMA verzia a na ktorú by sa novo mohli tešiť aj užívatelia pohybujúci sa na GSM štandarde.  

 

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?

 

Skrátka a dobre, očakávaných inovácií a vylepšení, s ktorými by piata generácia iPhonu mohla prísť, je rovnako ako u predchádzajúcich verzií dosť a dosť, ale na to, či aspoň na niektoré z nich dôjde, si podľa doterajších informácií, zverejnených napríklad prestížnou spravodajskou agentúrou Bloomberg, budeme musieť ešte pár týždňov až mesiacov počkať. Rovnako tak nie je potvrdené, že by okrem samotného iPhonu 5 mala byť vydaná aj zmenšená verzia Mini alebo lacnejší variant, poňatý ako konkurencia androidových smartphonov s cenou okolo 400 €. Zatiaľ sa vie len toľko, že nový iPhone 5 či 4S bude okrem tradičných predajných kanálov určený aj pre skôr neuprednostňovaných operátorov Sprint, T-Mobile a China Mobile, zatiaľ čo v Česku ho najskôr opäť uvedú všetci traja GSM operátori. Pre Apple bude pravdepodobne hlavným cieľom vyslať novinku na trh ešte pred Vianocami, v Európe sa ale zrejme dočkáme až na začiatku roku 2012.  

Hlavné očakávané inovácie mobilného telefónu Apple iPhone 5:

dvojjadrový procesor Apple A5 (dve jadrá ARM Cortex A9), 1 GB RAM
8 Mpix fotoaparát s 8 Mpix snímačom Sony Exmor R, schopnosť natáčať Full HD videa
4-palcový Retina displej s rozlíšením 640 x 960 pixelov
64 GB úložného priestoru
HDMI port, podpora dátových prenosov HSPA +
podpora technológie NFC napríklad pre bezhotovostné platby
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Piaty iPhone dorazí v septembri. Aký bude?


počet príspevkov: 1

Jakubko90

19.09.2011 v 14:55

Jsem zvědavý, jak Iphone5-ka bude nakonec vypadat. Viděl jsem už tolik spekulací, tolik fotek, ale každá je úplně jiná. No a taky jsem zvědavý, kdy se asi pak dostane na Slovensko, nebo do České republiky. Uvidíme.

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.