HTC


Preposlať HTC Sensation XL

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

HTC Sensation XL

24.12.2011 | Vít Ledvinka | Komentárov: 1 |

Pred niekoľkými týždňami sme v našom článku o prvom hudobnom smartphone od spoločnosti HTC spomenuli, že takto zameraných modelov by sa v portfóliu tohto taiwanského výrobcu malo počas nasledujúcich mesiacov objaviť hneď niekoľko a pretože sa sľuby majú plniť, vrátane tých len naznačených, budeme sa dnes venovať v poradí druhému hudobnému derivátu staršieho modelu HTC Sensation, ktorý sa ale minimálne v jednom ohľade môže smelo postaviť na miesto prvé.

 

 

HTC Sensation XL

 

Tým vzhľadom je samozrejme veľkosť, načrtnutá už v názve novinky - HTC Sensation XL je totiž naozaj "XL", predovšetkým čo sa týka dotykového Super LCD displeja, ktorý sa chváli 4,7 palcovou uhlopriečkou a schopnosťou zobraziť 16 miliónov farieb. Na rozdiel od o niekoľko týždňov staršieho a tiež o dosť menšieho HTC Sensation XE si však tentoraz budete namiesto QHD rozlíšenia musieť vystačiť "len" s 480 x 800 pixelmi, takže napríklad Full HD videa si na tejto obrazovke najskôr nevychutnáte, čo je určite trochu škoda - predsa len, keď už sa biele telo telefónu predovšetkým práve kvôli veľkosti v ňom zasadeného displeja nafúklo na 132,5 x 70,7 x 9,9 mm a jeho váha stúpla na 162,5 gramov, čo vo vrecku rozhodne pocítite, tak by sme predsa len očakávali nejakú kompenzáciu či pridanú hodnotu. Tu ale pravdepodobne bude treba hľadať inde.

 

 

HTC Sensation XL

 

Napríklad u designu, ktorý síce v kontexte štýle, ktorého sa HTC v posledných rokoch u väčšiny svojich telefónov drží, nijako zvlášť výnimočný, kombinácia bielych plastov so strieborným hliníkovým rámom ale pôsobí veľmi elegantne a vďaka zaobleným hranám vyzerá telefón celkovo o niečo kompaktnejšie, než tomu v skutočnosti je. Celkovo sa HTC Sensation XL po stránke vzhľadu asi najviac podobá o niekoľko týždňov staršiemu "windowsovskému" modelu HTC Titan, oproti ktorému je síce máličko oblejší, ale s ktorým inak zdieľa tú istú pre HTC tak trochu netypickú konštrukciu, ktorá oproti zabehlému štýlu tejto značky, ktorý sa prejavil aj u spriazneného modelu Sensation XE, tentoraz nie je "unibody", zrejme vzhľadom k už spomínaným veľkým rozmerom, ktoré sa mimochodom od modelu Titan líšia len jedným milimetrov, o ktorý model Sensation XL povyrástol na výšku. Namiesto toho sa chrbát telefónu skladá jednak z odnímateľnej kovovej časti, zasahujúcej aj do bokov a ďalej z menšieho kusu plastu, ktorý podľa prvých testov bohužiaľ vykazuje tendenciu k určitej nepevnosti a na ktorom je v spodnej časti vidieť logo odkazujúce na hudobnú technológiu Beats Audio , o ktorej si povieme nižšie.

 

 

HTC Sensation XL

HTC Sensation XL

 

Najprv sa ale stručne zastavme u už naznačenej podobnosti HTC Sensation XL s na konkurenčnou platformou založeným modelom Titan, ktorá pravdepodobne nie je náhodná, týka sa totiž aj hardvéru, ktorého ústredným bodom je opäť jednojadrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 s výkonom 1,5 GHz, doplnený o grafiku Adreno 205 a celkom štedrých 768 MB operačnej pamäte, ktorá je oproti modelu Titan o 256 MB väčšia, čo svojím spôsobom môžeme vziať ako určité porovnanie náročnosti Windows Phone 7.5 Mango, poháňajúceho model Titan, a Google Androidu 2.3.5 Gingerbread, na ktorom funguje Sensation XL a do ktorého výrobca implantoval aj najnovšiu verziu užívateľského prostredia HTC Sense

 

 

HTC Sensation XL

 

Tomu sme sa venovali už v našich predošlých článkoch, takže dnes len v stručnosti dodajme, že medzi jeho prednosti patrí predovšetkým výborná rýchlosť - všetky animácie prebiehajú úplne plynule a špeciálnu pozornosť si zasluhuje tá z nich, ktorá je spätá s webovým prehliadačom - je totiž vyvedená v štýle operačného systému iOS od Applu. Doteraz sa na každom androidovom telefóne obrazovka pri spustení prehliadača pretočila na šírku, väčšinou bez animácie, avšak u HTC Sensation XL je tento úkon sprevádzaný úplne plynulou animáciou, kedy jasne vidíte, ako sa obsah pretáča, čo bolo doteraz takmer výhradnou výsadou iPhonov. V tomto ohľade teda HTC Sensation XL boduje a je možno trochu škoda, že jeho užívateľské prostredie nedokáže pracovať v móde "na šírku" aj mimo prehliadač, čo pritom HTC vie, ako dokazuje jeho starší model Desire Z, ktorý sa na trh dostal v minulom roku. Ďalšou malou muchou je potom menu aplikácií, v ktorom sa možno pohybovať len po celých obrazovkách a nie plynule. 

 

 

HTC Sensation XL

 

Vráťme sa ale ešte k hardvérovému zázemiu telefónu, ktoré je okrem už spomínanej zostavy tvorené tiež internou pamäťou 16 GB, ku ktorej bohužiaľ nemožno žiadny ďalší úložný priestor pridať, telefónu totiž chýba akýkoľvek slot na pamäťové karty. To je u hudobne zameraného telefónu trochu zvláštne a skoro to vyzerá, ako by HTC vyrobilo príliš veľa hardvéru pre Windows a tak sa rozhodlo časť využiť na Androide, čo má však jeden háčik - na rozdiel od modelu Titan nemôže Sensation XL využiť žiadne virtuálne úložisko , pretože služba Windows SkyDrive je pochopiteľne určená len pre telefóny spojené s platformou od Microsoftu. A tak nakoniec možno dáva zmysel spomínaná nemožnosť prehrať si na telefóne Full HD videá, pretože takto kvalitné záznamy by si z oných 16 GB nepochybne poriadny kus odhryzli. Naproti tomu videí v HD kvalite, ktorá sa dá natáčať s 8 Mpix fotoaparátom rýchlosťou 30 fps, sa vám do tohto úložného priestoru zmestí o dosť viac.

 

 

HTC Sensation XL

 

Fotoaparát sám o sebe oproti modelu Titan viac menej žiadne zmeny nezaznamenal - opäť sa môžete tešiť na automatické ostrenie, na dvojitý diódový blesk, nechýba ani obľúbená funkcia detekcie tváre a poteší aj možnosť nastavenia vyváženia bielej farby. V neposlednom rade je potom potrebné pochváliť dobrú svetelnosť objektívu - hodnota F2.2 by sa mala pozitívne premietnuť do kvality snímok fotených pri horších svetelných podmienkach. Z ďalších multimediálnych vymožeností potom na prednej strane telefónu nájdete 1,3 Mpix webkameru a spomenúť možno tiež FM rádio, čítačku e-kníh a samozrejme tiež hudobný a video prehrávač, pričom ale pri prehrávaní videí budete musieť zabudnúť na podporu kodekov DivX a Xvid, spätých s formátom AVI, naproti tomu so súbormi typu 3GP či MP4 by problémy byť nemali. K hudobnému prehrávaču sú potom ako príslušenstvo dodávaná slúchadlá Urbeats od spoločnosti Beats Audio, ktoré s HTC na vývoji novej generácie hudobných smartphonov spolupracuje.

 

 

HTC Sensation XL

 

Slúchadlá, ktorá by sa mali objaviť v menšej i väčšej verzii, ako ukazujú sprievodné fotografie, sú odeté v bielom a krásne teda ladia s telefónom, na ich kábli potom nájdete jednoduché ovládanie prehrávača, kam sa však bohužiaľ nevošla regulácia hlasitosti. Samotný zvuk predstavuje rovnako ako pri modeli Sensation XE skôr sklamanie - v prehrávači totiž bohužiaľ opäť figuruje nevypínateľný ekvalizér. Zvoliť si môžete možnosť "Beats Audio" alebo "Vylepšovač HTC", ani jedna voľba však nie je ideálna - napríklad pri režime "Beats Audio" sú síce viditeľné decentne zvýraznené výšky, ktoré ale napriek tomu skôr zanikajú kvôli prílišným basom. S výslednou kvalitou zrejme nebude spokojný nikto, zaplačú najmä tí z poslucháčov, ktorí kladú dôraz na rozpoznanie jednotlivých nástrojov. 

 

 

HTC Sensation XL

 

Dôvody k sťažnostiam naopak úplne absentujú v oblasti konektivity - nájdete tu ako microUSB port a 3.5 mm audio jack, tak aj Bluetooth vo verzii 3.0 a WiFi s trojpásmovým pokrytím a tak snáď jediné, čo nám tu chýbalo, bol HDMI port, ktorý by sa k multimediálne zameranému telefónu celkom hodil. Niekomu by mohla chýbať aj technológia NFC, tá si ale k väčšine výrobcov s výnimkou Samsungu zatiaľ cestu nenašla. Zato sa vzhľadom k pokrytiu GSM i 3G sietí môžete tešiť nielen na dátové prenosy GPRS a EDGE, ale aj na novší systém HSPA, ponúkajúci rýchlosť 14,4 Mbps pre download dát a 5,76 Mbps pre ich sťahovanie. Nechýba ani integrovaná GPS a tiež obligátne sada rôznych snímačov od svetelného senzora až po akcelerometer. Napájanie zaisťuje Li-Ion batéria s kapacitou 1600 mAh, ktorá by mala vystačiť až na takmer 12 hodín hovoru alebo až na 460 hodín v pohotovosti, čo sú na tak výkonný hardvér, aký je v telefóne použitý, rozhodne veľmi slušné čísla. 

 

 

HTC Sensation XL

 

Celkovo tak HTC Sensation XL možno považovať za trochu rozporuplný telefón. Na jednu stranu poteší napríklad veľkým displejom, avšak pozitívny dojem vzápätí zatrieme jeho rozlíšením, ktoré by sa dalo bývalo čakať vyššie, rovnako tak by sme si pod kapotou dokázali predstaviť dvojjadrový procesor a v neposlednom rade je trochu škoda, že na rozdiel od svojho menšieho súrodenca Sensation XE novinka nevie natáčať Full HD videá. Jednoznačným mínusom je potom absencia slotu na pamäťové karty a multimediálnemu telefónu by sa hodil aj HDMI port. Na druhej strane treba pochváliť rýchle a plynulé užívateľské prostredie HTC Sense 3.5 a v neposlednom rade aj kvalitný prehrávač prepojený so slúchadlami značky Beats Audio, i keď aj jemu by sa dali vytknúť nejaké tie muchy, predovšetkým tak trochu nedomyslený ekvalizér. Vzhľadom k cene, ktorá v slovenských e-shopoch vystúpila až k 543 eurám, by tento model mohol skrátka a dobre ponúknuť trochu viac. Nakoniec i samo HTC má vo svojej stajni aj o niečo vybavenejšie a výkonnejšie kone, napríklad pôvodný Sensation alebo model EVO 3D a to za nižšiu sumu. Ďalšou možnosťou je počkať si na Samsung Galaxy Note, ktorý síce bude ešte o niečo väčší a drahší, ale čo do výbavy na tom bude lepšie. A pokiaľ patríte vyložene k hudobným fanúšikom, ponúkne vám v tomto smere možno aj lepšie služby menší HTC Sensation XE, o ktorom sme vás nedávno taktiež informovali. 

 

Technické parametre mobilného telefónu HTC Sensation XL:

Rozmery: 132,5 x 70,7 x 9,9 mm
Hmotnosť: 162,5 gramov
Displej: 4,7 "kapacitný dotykový Super LCD, rozlíšenie 480 x 800 pixelov, 16 miliónov farieb

Siete: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + WCDMA 850 / 900 / 2100 MHz
Pamäť: interná 16 GB, bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami

Fotoaparát: 8 Mpix, autofokus, dvojitý diódový blesk, digitálny zoom, HD videa (1280 x 720 pixelov) rýchlosťou 30 fps, predný 1.3 Mpix webkamera

Procesor: jednojadrový Qualcomm Snapdragon MSM8255 (výkon 1.5 GHz), 768 MB RAM, grafika adreno 205

Konektivita: microUSB, 3.5 mm audio jack, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11 b / g / n

Prenos dát: GPRS a EDGE trieda 10, Bluetooth, WiFi, HSDPA (14,4 Mbps) / HSUPA (5,76 Mbps)

Multimédiá: hudobný (MP3 / AAC + / WAV / WMA) a video (MP4 / WMV / H.263 / H.264) prehrávač s technológiou Beats Audio, FM rádio s RDS, podpora pre sociálne siete, služba HTC Watch (možnosť zakúpenia či zápožičky až 600 filmových titulov)

Ďalšia výbava: integrovaná GPS s mapami Google a digitálnym kompasom, akcelerometer, gyroskop, svetelný senzor, proximity senzor

Batéria: Li-Ion 1600 mAh, výdrž 11,5 hodín (GSM) alebo 6,5 hodín (3G) hovoru, až 360 (GSM) alebo 460 (3G) hodín v pohotovosti

Software: operačný systém Google Android 2.3.5 Gingerbread, užívateľské prostredie HTC Sense 3.5

Príslušenstvo: slúchadlá Urbeats od značky Beats by Dr Dre
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku HTC Sensation XL


počet príspevkov: 1

muhamad.lee

26.07.2012 v 13:23

čo si myslite o tomto HTC http://www.mp3.sk/htc-sensationpyramid-androidos-dualcore-pamatova-karta-8gb-sygic-gps-navigacia-na-dozivotie-p-109136.html

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.