Preposlať Čo pomôže mobilu, aby fotil lepšie? Podľa Nokie 41 megapixelov

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo pomôže mobilu, aby fotil lepšie? Podľa Nokie 41 megapixelov

07.05.2012 | no-X | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Ak si lámete hlavu, prečo sú fotky z mobilov také všelijaké, len nie kvalitné, možno vás zaujme názor Nokie: 4-8 megapixelov je totiž málo, Nokia 808 PureView ponúkne až 41.

Čo pomôže mobilu, aby fotil lepšie? Podľa Nokie 41 megapixelov

Nokia uvádza nový fotomobil nazvaný 808 PureView. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby sa nerozhodla ísť tou najkontroverznejšou cestou, akú si snáď možno predstaviť a neprebrala snímač o natívnom rozlíšení 41 megapixelov. Hneď úvodom sa patrí povedať, že to síce nie je malé 1/3, 2 "riešenie, ale čip s rozmermi 1/1, 2", ktorý je len o málo menší než napríklad snímač v bezzrkadlovkách Nikon J1 a V1. Aj tak sú ale pixely veľmi "malé" - zhruba ako u bežného 8Mpix mobilu (1,4 mikrometrov).

Využiteľné rozlíšenie snímača je 38 MPix pri pomere strán 4:3 a 34 MPix pri širokouhlom 16:9, ale aj tak nejde o hodnoty typické pre obrazový výstup. Pri štandardných režimoch totiž z osemstosmičky lezú 5- a 8Mpix fotky, plné rozlíšenie je k dispozícii len v špeciálnom kreatívnom režime. Nokia sa totiž rozhodla použiť technológiu zvanú pixel binning, ktorú nájdete aj u niektorých digitálnych zrkadloviek. Funguje čisto na tom princípe, že využíva signál z niekoľkých susediacich fotodiód pre vytvorenie jediného pixelu. Pri 5MPix výstupe je každý pixel tvorený signálom z cca siedmich fotodiód.

Čo pomôže mobilu, aby fotil lepšie? Podľa Nokie 41 megapixelov

Práve toto riešenie je pomerne kontroverzné. U zrkadloviek je väčšinou používané ako doplnkový režim, vďaka ktorému je možné produkovať fotky o nižšom rozlíšení so zníženou úrovňou šumu. Používať pixel binning ako základ nám ale príde trochu nešťastné. Ak by totiž Nokia použila 4 × nižšie rozlíšenie pri 4 × väčších pixeloch (fotodiodách), mohli by byť výstupy paradoxne kvalitnejšie. Predovšetkým by vzrástol dynamický rozsah (ktorému pixel binning nepomôže - vysvetlenie nájdete tu) a mimo to by mohol byť lepší aj ten šum. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že priemer zo štyroch malých pixelov môže byť kvalitatívne podobný ako výstup jedného veľkého pixelu, ale v praxi je odstup signál-šum u veľkých pixelov lepší (preto napríklad Nikon osadzuje telá určené pre snímanie za horších jasových podmienok senzorom o nižšom rozlíšení).

V jednom ohľade však môže pixel binning pomôcť: Teoreticky (záleží však na implementácii) môže priniesť nižšiu úroveň obrazových artefaktov daných bayerovou maskou (neostrosti, moiré), ako výstup snímača o nižším natívnom rozlíšení.

Ukážkové snímky, ktoré dodala Nokia, nevyzerajú zle (na mobil). Je veľmi ťažké objektívne hodnotiť ich kvalitu, pretože veľmi záleží na uhle pohľadu. Na mobil sú dobré. Ponúkajú kvalitu 41MPix fotoaparátu? Ani omylom, reálne rozlíšenie by sme prirovnali pri najlepšom k 8-12MPix telám. Kým zrkadlovky so zlomkom tohto rozlíšenia ukazujú pri podobných snímkach aj kresbu látky na odevoch, tu je len jednofarebná plocha s prejavmi šumu.

Čo pomôže mobilu, aby fotil lepšie? Podľa Nokie 41 megapixelov

Aj keď je takýto výsledok na pomery mobilov stále veľmi dobrý, sú tu slabiny: Jednak spomínaný dynamický rozsah, ktorý je podobný ako u kompaktov (tiene čiernej, nebo vypálené), potom už popísaný šum a nakoniec dve špecifiká: Farby, ktoré sú na prvý pohľad živé, ale na druhý už celkom rušivé (pôsobia až synteticky). Potom je tu ešte ďalší problém - na oficiálnych fotkách od Nokie je to značné menej, na snímkach novinárov a používateľov, ktorým sa vzorka mobilu dostala do ruky už viac: Tiene. Sivá, tmavosivá aj čierna sa zlievajú do jedného odtieňa, chýba mikrokontrast. Problém môže byť v dynamickom rozsahu, prílišnom šume (následne softvérovo redukovanom), optike (antireflex, materiál alebo konštrukcie) prípadne aj v nevhodnom digitálnom in-camera spracovaním. Prípadne aj kombináciou všetkého popísaného - to nie je možné na základe obmedzeného množstva fotiek spoľahlivo povedať. 

Pokračovanie článku a fotky vyfotené Nokií 808 PureView nájdete na serveri DIIT.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo pomôže mobilu, aby fotil lepšie? Podľa Nokie 41 megapixelov


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.